O nás

O nás

Myšlenka Dětského vánočního městečka se zrodila před Vánoci roku 2012. Naše tehdy osmiletá dcera chtěla vyzkoušet prodej vlastních výrobků na vánočním jarmarku. Byl to takový malý projekt od nákupu surovin, přes výrobu, marketing, pronájem stánku, prodej až po závěrečné vyúčtování. Byl to pro ni úžasný zážitek a zároveň velká zkušenost. A právě tehdy se zrodila myšlenka vytvořit bezpečné prostředí v rámci vánočního jarmarku i pro další šikovné děti, které by o podobný zážitek měly zájem. Před Vánoci 2013 jsme tak s významnou technickou podporou Domu kultury ve Vsetíně zorganizovali první ročník Dětského vánočního městečka. Od té doby proběhlo úspěšně již 8 ročníků (mimo „covidový“ rok 2020).

Díky usměvavým a nadšeným dětem v dřevěných stáncích, které „nesou svou kůži na trh“, spoustě ochotných dobrovolníků a podporovatelů, se nám podařilo na vánoční jarmark vnést nový prvek a přispět k jeho příjemné předvánoční atmosféře. Když jsme potom začali ve dvou stáncích prodávat občerstvení jako svařák, punč, kyselici nebo guláš a dosáhli zisku, rozšířila se akce o charitativní rozměr. V dalších letech jsme zavedli také charitativní stánek. V něm od té doby nabízíme speciální vánoční skleněné ozdoby od výrobního závodu Irisa a dále také různé předměty, které nám lidé přinesou a pro charitativní prodej darují.
Zisk z akce darujeme zdravotně postiženému dítěti, které pro nás vytipují vsetínské autority z oboru zdravotnictví nebo sociální oblasti.

Umístění dřevěných stánků se v posledních letech ustálilo v prostoru mezi Kinem Vatra a Zdravotnickou školou. Akce je dvoudenní. Stalo se již tradicí, že po oba dny se o velmi atraktivní podívanou starají zaměstnanci v.d. Irisa, kteří předvádí ruční foukání vánočních ozdob a jejich profesionální malování na malém pódiu uprostřed Dětského vánočního městečka.