O nás

O nás

Myšlenka Dětského vánočního městečka se zrodila před Vánoci roku 2012. Naše tehdy osmiletá dcera chtěla vyzkoušet prodej vlastních výrobků na vánočním jarmarku. Byl to takový malý projekt od nákupu surovin, přes výrobu, marketing, pronájem stánku, prodej až po závěrečné vyúčtování. Byl to pro ni úžasný zážitek a zároveň velká zkušenost. A právě tehdy se zrodila myšlenka vytvořit bezpečné prostředí v rámci vánočního jarmarku i pro další šikovné děti, které by o podobný zážitek měly zájem. Před Vánoci 2013 jsme tak zorganizovali první ročník Dětského vánočního městečka. Od té doby proběhlo úspěšně již 9 ročníků (mimo „covidový“ rok 2020).

Díky usměvavým a nadšeným dětem v dřevěných stáncích, spoustě ochotných dobrovolníků a podporovatelů, se nám podařilo na vánoční jarmark vnést nový prvek a přispět k jeho příjemné předvánoční atmosféře. Když jsme poté začali ve dvou stáncích prodávat občerstvení jako svařák, punč, kyselici nebo guláš a tím jsme dosáhli zisku, rozhodli jsme se, že akci rozšíříme o charitativní rozměr a celý zisk někomu potřebnému darujeme. V dalších letech jsme zahájili prodej v charitativním stánku, kde každý rok nabízíme speciální vánoční skleněné ozdoby od výrobního závodu Irisa a dále také různé předměty, které obdržíme pro charitativní prodej darem. Výtěžek akce věnujeme obvykle zdravotně postiženému dítěti, které nám pomohou vybrat vsetínské autority z oboru zdravotnictví nebo sociální oblasti.

Umístění dřevěných stánků se v posledních letech ustálilo na prostranství mezi Kinem Vatra a Zdravotnickou školou. Akce je dvoudenní. Stalo se již tradicí, že po oba dny se o velmi atraktivní podívanou starají zaměstnanci v.d. Irisa, kteří předvádí ruční foukání vánočních ozdob a jejich profesionální malování na malém pódiu uprostřed Dětského vánočního městečka. Zájemci si foukání baňky mohou vyzkoušet.
V roce 2022 převáděli ukázky svého řemesla dva mladí umělečtí kováři, pod jejichž vedením si zájemci mohli vyzkoušet kování. Již přislíbili účast na příštím ročníku Dětského vánočního městečka.